LAS W SŁOIKU

Ten trend staje się coraz modniejszy, idealnie sprawdzi się jako prezent, lecz nie tylko. Przybliży nas do natury. Ale co to właściwie jest? Co możemy tam umieścić? Jak to działa?

 

-Las w słoiku to miniaturowy ekosystem, w którym po pewnym czasie wytwarza się własny mikroklimat, który jest niezbędny do jego samoistnego funkcjonowania. Jego ogromnym plusem jest to, że nie potrzebuje podlewania, ani żadnej dużej pielęgnacji. W dużych słojach sadzimy rośliny współgrające i cieszymy się pięknym zielonym akcentem. Słój najlepiej postawić w miejscu dobrze oświetlonym, rośliny lepiej czują się w miejscach oświetlonych.

 

-Najlepsze rośliny

Mech- najlepiej kupić na giełdzie, u osoby, która zajmuje się hodowlą, można oczywiście zamówić tez zdalnie przez internet. Mech potrzebuje dużo wilgoci i trochę słońca. Jeśli posiadamy słój otwarty powinniśmy codziennie spryskiwać go wodą, najlepiej deszczówką.

 

Paproć- bardzo lubi wilgotne miejsca, nie potrzebuje wiele słońca więc idealnie komponuje się z mchem. Jest idealnym tłem dla innych roślin. Idealnie oczyszcza powietrze, pochłaniając toksyny. Wybór paproci jest ogromny więc możemy dobrać rodzaj pod nasze preferencje.

 

Niedośpian- posiada piękne kolorowe liście, które idealnie urozmaicą wnętrze naszego słoika. Osiąga maksymalnie 20 centymetrów. Dobrze czuje się na wilgotnym podłożu, musimy pamiętać by cały czas tak było, ponieważ nawet lekkie przesuszenie może spowodować całkowite wyschnięcie tej rośliny.

 

Figowiec tępy- idealnie znosi cięcie dlatego często jest sprzedawany w formie bonsai. Pięknie wygląda na tle drobnych kamyczków czy mchu, za to raczej nie dodajemy do niego innych roślin. Figowiec potrzebuje cyklicznego podlewania oraz ciągłego dostępu do rozproszonego światła. Niestety nie pasuje do wszystkich roślin, ponieważ nie nadaje się do wilgotnego podłoża.

 

Fitonia- rośnie w kępkach, a jej liście, poprzez swoje żywe zabarwienie, dodadzą koloru. Rośliny tę są niskie, mają około 30 cm wysokości. Fitonii nie można wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, lepiej rośnie w cieniu. Bardzo lubi wilgoć i ciepło lecz podczas sadzenia musimy użyć drenażu by zapobiec zalewaniu korzeni.

 

Jak zrobić las w słoiku?

1.     Musimy znaleźć naczynie z białego szkła o cienkich ścianach.


1png

2.     Dokładnie je umyć w gorącej wodzie oraz idealnie wysuszyć.

3.     Na dnie słoika umieszczamy żwir drenażowy. Potrzebny jest on do zatrzymywania nadmiaru wody. Jeśli chcemy możemy, na dnie, ułożyć z niego oryginalny wzór fal i uniesień.

2png

4.     W dalszej kolejności dodajemy podłoże o grubości 7 cm, Wysypujemy część ziemi a później rozprowadzamy i ugniatamy ją przy brzegach słoika.

5.     Po przygotowaniu podłoża przecieramy zapylenie na ścianach oraz wyrównujemy podłoże pod własne preferencje (powierzchnia pochyła, płaska lub pagórkowata).

6.     Teraz możemy już sadzić rośliny, pamiętajmy im mniej tym lepiej. Musimy pamiętać że one nadal będą rosły więc powinniśmy wybrać je jak najmniejsze.

3png

7.     Roślinom rozluźniamy bryłę korzeniową, w podłożu robimy miejsce i umieszczamy delikatnie dociskając dla zrównoważenia.

8.     Na koniec znów delikatnie przecieramy ściany naczynia.

9.     Ostatnim punktem są dekoracje, do tego sprawdzą się różnego rodzaju skały, wilgotne kępki mchu, kora sosnowa, pędy, korzenie czy szyszki.

4png

10. Ciesz się swoim dziełem :-)
 

5png
Olivia Purgacz